Káva ako nápoj je posledným článkom reťazca. Všetko sa začína na kávovej plantáži a končí v šálke. Aby sme mohli hovoriť o dobrej káve, mala by spĺňať nasledovné podmienky: byť svedomito dopestovaná a spracovaná farmárom, optimálne upražená, čerstvá a správne pripravená. Avšak ani splnenie týchto podmienok nezaručuje, že máme v šálke naozaj delikátny nápoj. Keď chceme náš záujem zúžiť iba na tú najlepšiu kávu, musíme zájsť ešte ďalej a orientovať sa na výberovú kávu, ktorej kvalita je presne definovaná.
Samotné kávové zrno je plodom kávovníka pestovaného vo vhodných zemepisných šírkach a nadmorskej výške. Kávová čerešňa, z ktorej zrno pochádza je ovocie. Je aktuálnym trendom dobrých pražiarní prispôsobovať profil praženia kávového zrna tak aby sa zachovala vo vyváženej miere jeho ovocná podstata a prejavovala sa v chuti výsledného nápoja. Vo svete sa vypestuje veľké množstvo kávy druhov arabica a robusta. Len približne 5% produkcie sa pýši titulom výberová káva, spomínaná už v úvode. Je to káva, ktorá dostala hodnotenie na cuppingovom stole minimálne 80 bodov a má preukázatelný pôvod. Nechýbajú údaje ako druh kávovníka, región, farma, meno farmára, odroda, spôsob spracovania, nadmorská výška plantáže a podobne.
Praženie kávy je kontrolovaný a popísateľný proces. Všade počúvame o “pravej talianskej káve”. Ano, Taliansko je skutočne krajina, v ktorej sa kávová kultúra udomácnila asi najviac. Talianske praženie je z pravidla tmavé a protirečí si s tým, akým smerom sa trend uberá dnes. Veľmi všeobecne sa dá rozdeliť spôsob praženia na espresso a na alternatívne metódy. Espresso vyžaduje o niečo tmavšie praženie ako napríklad na filtrovanú kávu.
Kedy je káva čerstvá… Káva po upražení uvoľňuje z pravidla niekoľko dní, podľa stupňa praženia, kysličník uhličitý. Z tohto dôvodu by sa mala začať používať po jej “vydýchaní”. Tento čas je individuálny. Doba, počas ktorej si káva zachováva svoju kvalitu je maximálne jeden mesiac, čo tiež veľmi záleží aj na spôsobe skladovania. Zrno, ktoré je už raz pomleté,sa považuje za použitelné len desiatky minút.
Príprava samotného nápoja je článok v reťazci, ktorý najčastejšie zlyháva. Človek, ktorý kávu pripravuje, alebo skôr by mal pripravovať, sa nazýva barista. Realita v kaviarňach a reštauráciách je taká, že kávu nepripravuje skúsený barista, ale unudený, na rýchlo zaškolený personál. Natrafiť na kaviareň, v ktorej vedia pripraviť naozaj dobré espresso je ako hľadať ihlu v kope sena. Okrem faktoru ako spôsobilosť baristu, je pri príprave kávy veľmi dôležitá čistota kávovaru, kvalita vody a samozrejme používaná káva a jej čerstvosť.